«غفلت» در عرصه فرهنگی کرده‌ایم

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا حجت الاسلام و المسلمین «محمد قمی» روز سه شنبه در مراسم چهلمین سالگرد تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمود: اگر هر هدف بزرگی را تصور کنیم با تبلیغ ممکن است و با تبیین مقاصد بزرگ آن هدف محقق شدنی است. چه مقصود بزرگ تری از انقلاب اسلامی داریم ولی این انقلاب محصول تبلیغ است. 

وی در این مراسم در حوزه هنری با اشاره به بیتی از حافظ «چگونه سر زخجلت برآورم بر دوست/ که خدمتی به سزا برنیامد از دستم» گفت: حق مردم شریف ما بیش از این حد از خدمتی است که انجام می دهیم و هم حق ولی جامعه بیش از این عُرضه ماست و هم حق کسانی مانند هیاتی ها، مسجدی ها، بانوان مجاهد و قرآنی ها که در حوزه تبلیغ فعالیت می کنند بیش از اینهاست. 
قمی اضافه کرد: البته این مساله نافی اراده قدرتمند خادمان مردم در استمرار کار تبلیغ نیست ولی در زمینه هایی مانند تولید و از میزان سهمی که به میدان آورن مردم می توانستیم داشته باشیم در عرصه فرهنگی غفلت کردیم.

سه مرحله در تبلیغ دینی
حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری
نیز با بیان روایتی از امام رضا (ع) گفت: اگر در عرصه تبلیغ بتوانیم به مرتبه عالی برسیم، تاثیرگذاری آن نیز عالی خواهد بود و بر اساس روایت امام هشتم که فرمود خدا رحمت کند بنده ای را که امر اهل بیت را زنده می کند، کسانی که در حوزه تبلیغات دینی فعالیت می کنند، شامل این روایت می شوند.
وی تبلیغ دینی را در سه مرحله رتبه بندی کرد و گفت: مرحله اول تبلیغ علمی است که شامل مستندگویی، قابل فهم بودن و بیان کاربردی است و مرتبه بالاتر آن، تبلیغ عینی است که امام صادق (ع) فرمود مردم را با غیر زبانتان یعنی با عملتان دعوت کنید. مرتبه عالی تبلیغ عبارت از چشاندن معارف دین است و مبلغ با تمام وجود لذت عمل را می چشد و به مخاطب می چشاند. 

تجربه‌های گرانبها در ۴۲ سال پیروزی انقلاب

علیرضا زاکانی نیز گفت: امروز یک وظیفه بزرگ برای خدمت به مردم برای رفع مشکلات و ساختن کشور بر دوش ماست. به همین دلیل نیازمند انسجام همه دستگاه های حاکمیتی و حکومتی و مردم هستیم. ۴۲ سال تجربه گرانبهایی را کسب کردیم و امیدوارم با عبور از میانبرها بتوانیم به اهداف مان برسیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با ابراز امیدواری برای افزایش مشارکت سیاسی افزود: اگر (حسن) روحانی، رئیس‌جمهوری، دولت را با ۷۰ درصد مشارکت تحویل گرفت و با ۵۰ درصد تحویل داد. امیدواریم (سیدابراهیم) رییسی، رئیس‌جمهوری منتخب، که با ۵۰ درصد مشارکت تحویل گرفت؛ بتواند با ۹۰ درصد تحویل دهد.

زاکانی با بیان خاطره ای از هشت سال دفاع مقدس گفت: قدر و منزلت امام جامعه ناپیداست و زمانی که در محضر سید حسن نصرالله بودم تمام سخنش ناظر به عظمت رهبر انقلاب بود.

حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی به عنوان رئیس فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی نیز از ضرورت کالبدشکافی تبلیغ سخن گفت و افزود: موضوع تبلیغ مساله مهمی برای تربیت، هدایت و بصیرت افزایی است. 
وی با اشاره به بلاغ مبین که در قرآن آمده، افزود: بلاغ مبین به معنای رساندن یک محتواست. معارف دینی باید به زبان روز بیان شود و زبان روز به شناخت مخاطب نیز بستگی دارد و گرنه نمی توانیم محتوای لازم را برسانیم. بلاغ مبین بلاغی است که حجت را بر مخاطب تمام می کند و آن زمان است که می توان گفت در تبلیغ موفق خواهیم بود.

در این مراسم با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، ماشاءالله عابدی مداح اهل بیت و محمدرضا سنگری نویسنده و پژوهشگر از تمبر چهلمین سالگرد تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی با عنوان نشر خوبی ها رونمایی شد.
در این برنامه به صورت همزمان از هزار مبلغ در سراسر کشور تجلیل شد که در تهران از مرحوم محمدسعید جباری جهادگر انقلابی عرصه فرهنگ و رسانه، احمد خورشیدی مدیرعامل موسسه تلوبیون برای ارائه خدمات گسترده تبلیغی به هیات ها و مراکز تبلیغی و محمدجواد موحد مدیر باشگاه فیلم سوره لوح تقدیر و تندیس قاصدک زرین را دریافت کردند.
نجم الدین شریعتی مجری برنامه سمت خدا، پیام تیرانداز و محسن مهدیان برای راه اندازی سرویس خبر خوب و مدیرعامل خبرگزاری فارس، حجت الاسلام محمدجواد نظافت برای ۳۰سال تبلیغ و تربیت، احسان صفرزاده برای نگارش کتاب ماورای مرز و تبلیغ و خانم کیاپاشا به دلیل سازماندهی تبلیغ دانش آموزی و تاسیس گروه های جهادی مورد تجلیل قرار گرفتند.

حجت الاسلام میراحمدرضا حاجتی به دلیل ۳۰ سال خطابه و خدمت در مناطق محروم، حجت الاسلام احمد صحت قول برای ۴۰ سال تبلیغ، خانم فتحی و نخعی پور به دلیل فعالیت موثق در قالب پویش ملی حرف‌آورد، حجت الاسلام سیدمحمدصادق مصباح موسوی برای نوشتن کتاب بانوی اندلس، احمد بابایی شاعر اهل بیت و اکبر شیخی برای نغمه‌پردازی در هیئات مذهبی از دیگران برگزیدگان این مراسم بودند.

مجله اینترنتی حجاب

درباره ی popadr234975

مطلب پیشنهادی

تاکید بر ضرورت حکمرانی هوشمندانه در فضای مجازی

حجت الاسلام روح الله حریزاوی عصر جمعه به مناسبت سالروز تشکیل سازمان تبلیغات اسلامی در …