محبت امام رضا (ع) را با گره‌گشایی از مشکلات مردم در دل‌ها نهادینه کنیم

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حجت‌الاسلام حسین شهامت دهسرخی روز یکشنبه به مناسبت دهه کرامت و میلاد ثامن الحجج (ع) گفت: باید در دهه کرامت اقدامات و کارهایی اثرگذار که محبت امام رضا(ع) و اهل بیت(ع) را در دل‌ها و جان‌ها عمیق می‌کند، انجام شود. برای مثال باید کمک‌های مؤمنانه‌ای که در ماه رمضان شکل می‌گیرد، به شکل گسترده در دهه کرامت و سالروز ولادت کریم اهل بیت(ع) نیز ادامه پیدا کند.

عضو هیت علمی جامعه المصطفی(ص) افزود: البته جنبه‌های احساسی هم لازم است اما نباید رویکرد اصلی باشد. اساس و پایه کار باید بر کار مبنایی عمیق، اثرگذار، درازمدت و راهبردی برنامه ریزی شود. دهه کرامت فرصت بسیار عظیمی برای بهتر برگزار کردن جشن ها و عرض ارادت به ائمه(ع) است. اقیانوس معارف رضوی و سایر ائمه(ع) آن چنان بزرگ و عمیق است که می‌تواند همه را در خود شناور و بهره‌مند کند و بدیهی است این کار دشواری‌های بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: اگر در سراسر جهان برنامه‌ریزی درستی انجام شود، حتماً این طرح طرفداران فراوانی خواهد داشت، اینکه به اسم امام رضا(ع) سفره‌ها، اطعام‌های رضوی، رسیدگی‌های رضوی و تامین نیاز نیازمندان در سراسر جهان انجام شود. در این راه می‌توان از انجمن‌های شیعی سراسر دنیا استفاده کرد. در این دهه برنامه ریزی برای ازدواج‌های آسان، برنامه‌هایی برای آزادسازی زندانیان نیازمند به کمک مالی و در یک کلام گره‌گشایی از مشکلات مردم است که سیره رضوی را در جامعه معرفی و ترویج می کند.

دهسرخی افزود: باید به خاطر داشت به فرموده رهبر کبیر انقلاب پایتخت حقیقی ایران مشهد است و باید به اسم امام رضا(ع) این کارهای خیر و نیک را انجام دهیم تا عشق امام رضا(ع) در قلوب تمام مردم نهادینه شود. ساختن خانه برای محرومان، کمک به مداوای افراد بیمار، موقوفات رضوی و مانند آن تنها بخشی از کارهای کلان و ماندگار قابل انجام در این دهه است.

این کارشناس مذهبی افزود: بزرگان دین به ما سفارش کرده‌اند که در برگزاری مجالس اهل بیت(ع) اجتماع کرده و یکدیگر را برای بهتر برگزار کردن آن ترغیب و تشویق کنید. دهه کرامت فرصت بسیار خوب و مغتنمی است که از حالت صرفاً احساس و شور به سمت درک و شعور حرکت کرده و مراسم و شادی‌های ما عمق پیدا کرده و دیگر احساسی و زودگذر نباشد. مراسمی که بر دل‌ها اثرگذار باشد. این مراسم باید پایه فکری جامعه و خصوصاً جوانان را بر اساس محبت اهل بیت(ع)، اخلاق، اعتقادات، سیره عملی، رفتار و زندگی اهل بیت(ع) شکل داده و محکم کند.

وی افزود: ما به انجام کار آسان عادت کرده‌ایم. بهتر این است که سراغ کارهایی با زحمت و لزوم گذران وقت بیشتر برویم. بی‌شک اقناع نخبگان، جوانان تحصیل کرده و هدایت آن‌ها به سوی معارف رضوی به زبان روز ، قابل فهم کردن آموزه ها برای آن‌ها و گروه‌هایی از آن‌ها را به میدان آوردن و حتی سپردن برنامه به آن‌ها کار مضاعفی می‌طلبد.

دهه کرامت از اول ماه ذیقعده مصادف با سالروز میلاد حضرت معصومه (س) آغاز شده و تا ۱۱ ذیقعده برابر با اول تیر همزمان با سالروز میلاد امام رضا (ع) ادامه دارد. همه ساله با فرا رسیدن دهه کرامت برنامه های متنوعی در سراسر کشور برگزار می شود که از سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا برپایی بیشتر جشن ها و برنامه های این دهه در فضای مجازی صورت می گیرد.

مجله اینترنتی حجاب

درباره ی popadr234975

مطلب پیشنهادی

تاکید بر ضرورت حکمرانی هوشمندانه در فضای مجازی

حجت الاسلام روح الله حریزاوی عصر جمعه به مناسبت سالروز تشکیل سازمان تبلیغات اسلامی در …